16.11.2022
Onko ruoho vihreämpää aidan toisella puolella? Kenties ei sen vihreämpää, mutta sitä voi olla siellä enemmän. Suomi on sen verran pieni markkina-alue, että yritykselle voi tulla tarve hakea kasvua ulkomailta.
Kun idea kansainvälistymisestä on syntynyt, maailma pitäisi olla valloitettuna mieluiten heti. Maailmalle ei kuitenkaan kannata rynnätä takki auki henkseleitä paukutellen. Kansainvälistymiseen kannattaa suhtautua ennemmin pitkänä prosessina kuin projektina.
Kansainvälistymisessä on kolme päävaihetta:
Valmistautumisvaiheessa selvitetään, onko yrityksellä valmiuksia lähteä kokeilemaan siipiään maailmalle, eli vastaako todellisuus tahtotilaa ja visiota. Kannattaa varautua siihen, että rahan, henkilöresurssien ja kärsivällisyyden eli ajan pitää riittää jopa useiksi vuosiksi ennen kuin ensimmäisestä tehdystä kansainvälisestä kaupasta eurot kilahtavat tilille.
Selvitettäviä asioita ovat:
Kun päätös kansainvälistymisestä on tehty, tehdään pitkän aikavälin suunnitelma. Hyvä suunnitelma vähentää merkittävästi kansainvälistymiseen liittyviä taloudellisia ja muita riskejä.
Kansainvälistymisen strategiassa ratkaistaan seuraavia asioita:
Valmistautumis- ja suunnitteluvaiheeseen ei kuitenkaan kannata loputtomiin jumiutua. Hyvin tavallinen toimintatapa maailmalla on myydä ensin, ja valmistaa ja viimeistellä tuote vasta sitten.
Kun valittua strategiaa aletaan toteuttaa, keskiöön nousevat myynti ja markkinointi ja sitä tekevät ihmiset. Asiakassuhteen syntyminen edellyttää luottamuksen rakentamista, joka ei tapahdu hetkessä. Sanotaan, että kun suomalainen luovuttaa kolmen tapaamisen jälkeen, vaatisi kaupan solmiminen vähintään viisi tapaamista!
Luottamuksen rakentamiseksi kohdemaan kulttuurin ja ihmisten tuntemus on suureksi eduksi. Tämän vuoksi yrityksellä olisi hyvä olla kohdemaassa luotettava kontakti, joka aukoo ovia tai tekee itsenäisesti myyntiä. Hyödyllistä apua saa myös esimerkiksi Business Finlandilta ja Suomen ulkomaan edustustoilta.
Työ ja kärsivällisyys palkitaan, kun ensimmäinen kauppa on viety maaliin onnistuneesti. Uusien kauppojen tekeminen onnistuu tämän jälkeen paljon helpommin, kun yrityksellä on näyttää kansainvälinen referenssi, ja onnistunutta myyntiprosessia voi alkaa toistaa.
07.06.2023
klo 08:30
Ota rohkeasti yhteyttä ja varaa aika maksuttomaan tapaamiseen tai lähetä meille viesti alla olevalla yhteydenottolomakkeella.
Keski-Uudenmaan Kehittämiskeskus Oy
Puuvalonaukio 2D, 2. krs, 04200 Kerava
050 341 3210
keuke@keuke.fi