Muistatko vielä marraskuun 2024? Se oli se hetki, kun Suomen talous otti pohjakosketuksen – ja moni suomalainen otti samalla yhteyttä säästöpossuihinsa. Mutta nyt elokuussa 2025, voimme jo varovaisesti sanoa: "Hei, ehkä tämä ei ollutkaan maailmanloppu." Talous on nimittäin alkanut toipua. Hitaasti, mutta varmasti. Vähän kuin suomalainen small talk – ei se nopeasti etene, mutta kyllä se lopulta johonkin johtaa.
Bruttokansantuote on kasvanut maltillisesti, erityisesti viennin ja teollisuuden ansiosta. Rakennusala on pitkän hiljaiselon jälkeen osoittanut elpymisen merkkejä, työmailla tapahtuu pitkästä aikaa, ja korkojen nousu on pysähtynyt kuin suomalainen hississä – hiljaa ja vaivaantuneena.
Valtiontalous on toki edelleen alijäämäinen, mutta investoinnit vihreään siirtymään ja TKI-toimintaan antavat toivoa siitä, että ehkä tulevaisuudessa meillä on muutakin vientiä kuin huonoja uutisia.
Tilastokeskuksen kesän barometrien mukaan suomalaiset eivät edelleenkään luota omaan talouteensa. Eivätkä oikein maan talouteenkaan. Ja miksipä luottaisivat? Inflaatio on vienyt ostovoiman, korot ovat kuin huonot vitsit – eivät naurata ketään – ja energian hinta saa miettimään, pitäisikö siirtyä kynttilävalaistukseen ja villasukkiin pysyvästi.
Vähittäiskauppa ja palvelut laahaavat, koska kuluttajat ovat varovaisia. Ja varovaisuus on suomalaisille tuttua – mehän emme mene edes saunaan ilman että tarkistamme lämpötilan kolme kertaa.
Asiantuntijat sanovat, että luottamuksen palauttaminen vaatii konkreettisia parannuksia. Käytännössä tämä tarkoittaa: enemmän rahaa, vähemmän huolia. Eli ostovoimaa, työllisyyttä ja vähemmän inflaatiota. Helppoa kuin heinänteko – paitsi että heinänteko on oikeasti aika raskasta.
Ja tietenkin, koska olemme pieni ja vientivetoinen maa, meidän pitää toivoa, että euroalue ei hajoa, Kiina ei pysähdy ja USA ei päätä tehdä jotain yllättävää, kuten äkkivääriä tullipäätöksiä. Epävarmuudesta huolimatta taloudellista aktiviteettia on ja tulee olemaan myös tulevaisuudessa.
Yhteenvetona:
Suomen talous on kuin mökkitie kevätsateen jälkeen – vähän kuoppainen, mutta eteenpäin pääsee.
Kuluttajaluottamus on edelleen matalalla, mutta jos saamme ihmiset taas uskomaan, että valo tunnelin päässä kirkastuu päivä päivältä, niin ehkä tästä vielä hyvä tulee.
Tai ainakin siedettävä.
19.11.2025
klo 17:00
Ota rohkeasti yhteyttä ja varaa aika maksuttomaan tapaamiseen tai lähetä meille viesti alla olevalla yhteydenottolomakkeella.

Keski-Uudenmaan Kehittämiskeskus Oy
Puuvalonaukio 2D, 2. krs, 04200 Kerava
![]()
050 341 3210
![]()
keuke@keuke.fi
Synergia Foxy 